8 C
Alicante
30.4 C
Málaga
16.8 C
Las Palmas de Gran Canaria

Torrevieja ser kraftig fall i nye Covid smittede

I Torrevieja er antallet nye smittede på vei ned. Også Orihuela ser man en positiv utvikling mens situasjonen i Santa Pola er alarmerende med nesten dobbelt så mange nye tilfeller siste 14 dager. Også i Rojales ser man økende antall nye smittede.

Testet positivt for Covid-19 siste 14 dager i Vega Baja regionen, pr. kommune, med historiske data:

Kommune12.Nov2.Nov26.Okt19.Okt9.Okt30. Sept
Guardamar16131091212
Orihuela21632419615212993
Pilar de Horadada394427242534
Rojales2618101566
Santa Pola7236253252
Torrevieja508059506150
Elche614
*Tallene viser antall som har testet positivt for Corona viruset siste 14. dagers periode. Data kommer direkte fra den offisielle helsemyndigheten for Valencia Regionen (GVA).

Til tross for økende tall er smitte-nivåene i på Costa Blanca noen av de laveste på det spanske fastlandet.

Testet positivt for Covid-19 siste 14 dager pr 100.000 innbyggere i Spania:

Region13.nov2.Nov26.Okt14.Okt
Andalucia548545,33327,17198,94
Kanariøyene8276,4481,4182,75
Katalonia574726,70447,73
Valencia regionen (Alicante, Valencia, Castellon)311225,79153,16101,96
Madrid324403,58421,62463,14
Murcia750565,03379,41325,66
Navarra7511193,491062,80774,06
Baskerland790640,96430,34

*Tallene kommer direkte fra det spanske helse-departementet, Ministerio de Sanidad.

Kommentarer

SpaniaPosten
Etablert i 2002. SpaniaPosten publiseres på papir i Alicante og Malaga-provinsene. Våre skribenter er fastboende i Spania og fagfolk med årtier av erfaring fra nettopp Spania.

Den offentlige gjelden på rekordnivå

Summen av staten og regionenes gjeld steg med 10.5% på bare ett år. Dette er den kraftigste gjeldsøkningen man har sett i...

Vurderer å fremskynne «portforbudet» til klokken 20.00

Onsdag vil det spanske helseministeriet vurdere om man fremskynder det nattlige "portforbudet" til klokken 20.00. I følge dagens...

Andalucia forbyr samlinger av mer enn fire personer

I Andalucia får 219 kommuner reiserestriksjoner og 91 av disse har fått et påbud om at all «ikke nødvendig» aktivitet skal stoppes....

«Bekymret for situasjonen» – men det er ingen nye restriksjoner under vei

Regjeringspartiene PSOE og Podemos vil i denne omgang ikke endre på den «alarmtilstand» som allerede er i effekt men man vurderer nå...

Relaterte saker

Torrevieja ser kraftig økning i antall nye smittede

681 nye har testet positive for Corona-viruset siste uken i de kommunene som sogner til helse-regionen Torrevieja. Rundt 40% av de nye...

Fikser endelig skadene etter vinterstormen i 2019

På Orihuela Costa er man endelig i gang med å fikse skadene etter vinterstormen DANA som ødela strandpromenaden i Campoamor tilbake i...

San Miguel de Salinas får politi døgnet rundt

Rådhuset i San Miguel ansetter flere politi-folk. Til nå har man vært uten lokal-politi deler av døgnet i kommunen.

«Svært bekymret» for Covid-situasjonen i Orihuela

Et internt notat hos helsemyndighetene beskriver situasjonen i helseregionen Orihuela som «svært bekymringsfullt». Kommunen har igjen passert over 600 smittede pr 100.000...

Torrevieja kommune investerer 10 millioner til tross for fallende inntekter

Til tross for fallende kommunale inntekter som følge av Corona-pandemien vil rådhuset i Torrevieja investere rundt 10 millioner Euro i nye prosjekter....

Dobbelt så mange nye smittede Orihuela og Guardamar

Antallet nye smittede er relativt stabilt i Torrevieja og i Rojales mens kan ser kraftig økning i Elche, Orihuela og Guardamar. Pilar...

Beplanter strandlinjen i Torrevieja – vil stoppe erosjon

300 planter har blitt satt ut langs kysten i Torrevieja. Formålet er å hjelpe arter som naturlig hører til her å gjenerobre...

Dobbelt så mange smittede i Norge som i Torrevieja

Smittenivået i Torrevieja regnes for lavt med 40,8 tilfeller pr 100.000 innbyggere. Dette er lavere enn snittet for smitte i Norge som...

Kraftige fall i antall nye smittede i Torrevieja og Orihuela

Over mesteparten av Vega Baja området ser man store fall i antallet nye smittede. Siden begynnelsen av desember er smitten halvert eller...

35 nye boliger på areal satt av for idrett på Orihuela Costa

Rådhuset i Orihuela har gitt grønt lys for oppføringen av 35 boliger på en tomt i urbanisasjonen Santa Cruz på Orihuela Costa.