Fortsatt god økonomisk vekst i Spania

Publisert

Spanias økonomi vokste med 0,8 % i årets første kvartal, uendret fra perioden januar-mars, og er opp 2,9 % på årsbasis, drevet av turisme, transport og tjenester.

Veksten i Spania er betydelig høyere enn i resten av Europa, der energikriser, inflasjon, renteøkninger og svekket verdenshandel fortsatt har en negativ innvirkning. Mens Europa viser svakhetstegn, spesielt i produksjonssektoren, overgår Spania forventningene med en årlig vekst på 2,9 prosent. Dette skriver avisen El País.

Veksten støttes av en sterk turistsektor, god utvikling i transport- og tjenestesektoren og en betydelig tilstrømning av utenlandsk arbeidskraft. Utenrikshandelen bidrar også positivt, og investeringene er i ferd med å ta seg opp igjen, støttet av tidligere forsinkede EU-midler.

Tall fra det nasjonale statistikkinstituttet (INE) viser at investeringene økte med 0,9 % i utstyr og 1,3 % i boliger i årets andre kvartal. Investeringene har likevel ennå ikke nådd nivået fra før pandemien, påvirket av renteøkninger og global usikkerhet.

Det private forbruket økte med 0,3 % mellom april og juni, noe som sannsynligvis er påvirket av den vedvarende inflasjonen, til tross for bedring i inntektene og jobbvekst.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!
Banner promoting the Health Premium Card and personal health plan (Din personlige helseplan) with an elderly couple photo and hospital logos (Hospital Quirón Salud Torrevieja).

Flere relaterte nyheter