Euribor-renten steg i juli til sitt høyeste nivå på nesten to år, og endte på 2,855 prosent. Dette betyr økende månedlige kostnader for husholdninger med variable boliglån, hvor et gjennomsnittlig lån på 150 000 euro kan bli opptil 62 euro dyrere per måned hvis renten justeres årlig.
Renteøkningen er den høyeste siden september 2024 etter at Euribor steg jevnt i vår. For seks måneder siden var renteindikatoren på 2,245 prosent, og for et år siden var den på 2,079 prosent. Endringen betyr at et modelllån på 150 000 euro med en løpetid på 25 år vil ha en kostnadsøkning på rundt 49 euro per måned hvis renten gjennomgås hvert halvår, mens en årlig gjennomgang vil resultere i en økning på 62 euro per måned.
Trenden med stigende renter forklares med uroen i Midtøsten og konflikten mellom USA og Iran, som har drevet opp energiprisene siden mars. Stigende olje- og gasspriser har presset opp produksjons- og transportkostnadene, noe som har økt markedets frykt for vedvarende inflasjon og fått Den europeiske sentralbanken til å heve styringsrenten til 2,25 prosent i juni.
Samtidig betyr utviklingen tøffere vilkår for nye boligkjøpere. Tall fra Spanias nasjonale statistiske institutt viser at den gjennomsnittlige renten på nye boliglån i mai var 2,98 prosent, mens sentralbanken, Banco de España, har bekreftet at spanske banker strammet inn kredittstandardene sine i andre kvartal.





