Statsministeren i historisk rettsavhør

Publisert

Spanias statsminister Mariano Rajoy må møte i retten i Gürtel-saken og forklare seg om korrupsjon i eget parti Partido Popular. En stund så det ut til at partilederen for de konservative skulle slippe unna med en videokonferanse. Den nasjonale domstolen i Madrid har imidlertid slått fast at statsministeren må stille personlig og har fastsatt datoen til 26. juli. Det er første gang i spansk historie at en statsminister blir innkalt til avhør i en rettssak.

Vitneavhøret til Rajoy kommer etter at det konservative regjeringspartiet Partido Popular tidligere i år ble gjort til part i korrupsjonssaken Gürtel. En rekke av partiets politikere på lokalt, regionalt og nasjonalt plan var allerede dømt eller tiltalt i saken, flere av dem nære medarbeidere av partilederen. Da selve partiorganisasjonen også ble inkludert i tiltalen ble partilederen selv kalt inn til avhør.

Les også:

Statsministeren må forklare seg i retten om korrupsjon

Ny etterforskning av Partido Popular

Rajoy har hatt en dominerende rolle i PP siden 1990-tallet og har vært partileder siden i 2004. I denne perioden skal millioner av euro på irregulært vis ha kommet partiet til gode, penger som kommer fra antatt korrupte aktører i spansk forretningsliv, herunder Gürtel-nettverket.

Les også:

13 års fengsel for PP-korrupsjon 

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!
Banner promoting the Health Premium Card and personal health plan (Din personlige helseplan) with an elderly couple photo and hospital logos (Hospital Quirón Salud Torrevieja).

Flere relaterte nyheter