Gjennombrudd med transplantasjon

Publisert

Spanias første vellykkede ansikts-transplantasjon er blitt utført ved et sykehus i Salamanca. En kreftpasient har fått byttet ut vev og deler av benstrukturen i ansiktet, men beholdt egen hud. Fjorten måneder etter operasjonen kan legene konkludere med at kroppen har godtatt transplantatene. Operasjonen anses som en sensasjon og baner vei for liknende inngrep i fremtiden. Spania regnes som et av de fremste landene i verden på transplantasjoner og har i flere år toppet listen over flest antall slike operasjoner per innbygger.

Den 28 år gamle mannlige pasienten ved sykehuset i Salamanca (Castilla y León) ble operert for hjernehinnekreft 15. september 2014. I følge avisen 20 Minutos påvirket kreften både kraniet og ansiktet til pasienten. Ved hjelp av transplantater fra en avdød donor skal pasienten ha fått skiftet ut blant annet pannen, øyne- og nesehuler, vev og deler av skallen, men beholdt sin egen hud. Operasjonen skal ha vart i mer enn tolv timer og rundt tretti leger og assistenter skal ha deltatt i prosessen.

Legene ved Hospital de Salamanca kunne så i desember, fjorten måneder senere, konkludere med at operasjonen hadde vært vellykket. Pasientens kropp har absorbert transplantatene, noe man ikke tidligere har klart å oppnå i slike operasjoner i Spania.

Det skal være den vellykkede kombinasjonen av donormaterialet og pasientens egen hud som gjør det til et gjennombrudd. Inngrepet anses som en sensasjon og baner vei for liknende operasjoner i fremtiden. Pasienten har trengt hverken strålebehandling eller kjemoterapi. Han trenger heller ingen medisiner, men går til jevnlig kontroller og oppfølging etter operasjonen.

Spania regnes som en av de beste landene i verden på transplantasjoner og har i flere år toppet listen over flest antall slike operasjoner per innbygger. I følge en oversikt fra Organización Nacional de Trasplantes (ONT) ble det gjennomført 4.279 slike transplantasjoner i 2013 og 1.655 personer donerte bort organer. Spania har 35,2 donorer per million innbyggere. Til sammenlikning er tallet for USA 25,8 og EU 19,5. Hele 14 prosent av alle organtransplantasjoner i Europa skjer på spanske sykehus, 4 prosent på verdensbasis.

 

 

 

 

 

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter

Promotional banner for Health Premium Card with an elderly couple, Danish headline 'Din personlige helseplan', and Hospital Quirón Salud Torrevieja logo.