Alicante flyplass: 200 fly forsinket av hull i rullebanen

Publisert

Et nytt hull i asfalten på en av taxibanene ved Alicante flyplass førte nylig til forsinkelser for rundt 200 fly. Nå gjenopptar flyplassoperatøren Aena anskaffelsen av en ny bane for å forbedre kapasiteten.

Flyplassen Alicante-Elche Miguel Hernández ble nylig rammet av nye problemer da det ble oppdaget et mindre hull i belegget på en av taxibanene. Skaden ble oppdaget under en rutininspeksjon 28. juni og førte til at området ble stengt for reparasjon. Dette førte igjen til omlegginger av flybevegelsene på bakken. Omtrent 200 fly ble forsinket i løpet av lørdagen, men det ble ikke rapportert om noen innstilte avganger eller omdirigeringer.

Skaden oppstod på rullebane B2, mellom posisjon 12 og 16, noe som tvang flyene til å ta lengre veier til og fra startbanene. Reparasjonsarbeidet pågikk i flere dager.

Dette er ikke første gang at lignende problemer oppstår. Et lignende hull ble oppdaget i april ved Delta-inngangen, nær et dreneringssystem. Samtidig har Aena gjenopptatt anbudskonkurransen om en ny taxibane for å øke kapasiteten og effektiviteten på flyplassen. Syv byggefirmaer konkurrerer nå om prosjektet, som har et budsjett på 21,1 millioner euro inkludert moms.

Det pågår ytterligere investeringer på El Altet, blant annet installasjon av et nytt driftsenter, forbedrede ombordstigningssystemer og fornybar energiproduksjon

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter