Krise i Marbella etter at strendene mistet 20% av sanden

Publisert

Strendene i «eksklusive» Marbella har mistet 20 % av sanden sin under de siste stormene – som også har dumpet en invasiv alge på feriestedets bredder. Skadene ble bekreftet denne uken av Diego Lopez, byens byråd for miljø, strender og havner.

Han sa i en uttalelse: «Fontanilla-stranden er hardest rammet… erosjonen der har ført til at rundt 10 000 kubikkmeter sand har forsvunnet.

«Vi i byrådet analyserer situasjonen og utreder hastetiltak for å gjenopprette kysten vår.»

Han oppfordret myndighetene til «å iverksette umiddelbare tiltak for å sikre at strendene gjenoppbygges og at de berørte anleggene repareres». I mellomtiden sa Lopez at stranden i det britiske utvandrerparadiset Nueva Andalucia «har lidd et betydelig tap av sand, i tillegg til at det har kommet invasive alger som stormen selv har avsatt».

Fontanilla-stranden, som er blant de mest populære blant turistene, har nå et «betydelig» fall som gjør det vanskelig å komme ned i vannet, sier Lopez.

Venus-stranden har også opplevd en «betydelig reduksjon i overflatearealet», og det samme gjelder El Cable-stranden.

I den svært populære Cabopino, sier Lopez: «Situasjonen er spesielt bekymringsfull på grunn av den betydelige reduksjonen i bredden på stranden.»

Rådmannen sa også at gangveier har blitt skadet, noe som «påvirker forberedelsene av fasilitetene til høysesongen».

Det statlige værbyrået Aemet har satt nesten hele den sørlige regionen i Andalucia på enten gult eller oransje varsel i dag (lørdag). Store deler av det sentrale og nordlige Spania – samt vestkysten av Mallorca – er også under varsel om regn og kraftig vind som kan overstige 90 km/t i enkelte områder.

Selv om store deler av Valencia og hele Costa Blanca har unngått å bli satt på varsel, vil regionene fortsatt se noen byger i dag, spesielt i løpet av morgenen og sent på ettermiddagen.

I sør er det gult varsel for Costa del Sol, hele Sevilla-provinsen, Cordoba-provinsen, den vestlige delen av Granada-provinsen og deler av Cadiz og Huelva, der det er ventet opptil 80 mm regn i løpet av en 12-timers periode. I Ronda, vestkysten av Cádiz og Huelva er det oransje varsel, med opp til 30 mm regn som kan falle i løpet av en time.

Værvarslene begynner på forskjellige tidspunkter i hver provins eller berørte sone, men alle gjelder frem til kl. 23.59.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter