Byggesektoren økte tempoet i fjor og satte totalt 97 837 nye boliger på markedet, ifølge data som ble offentliggjort denne fredag fra Transportdepartementet, basert på sluttsertifikatene som er samlet inn av arkitektforeningene i hele Spania.
Det samme dataregisteret viser at 127 721 nye boliger ble påbegynt i fjor. Til tross for en betydelig forbedring i forhold til tidligere år, viser statistikken at det fortsatt er lang vei å gå for å møte den store etterspørselen etter boliger i Spania. I følge boligdepartementet har landet behov for mellom 600 000 og én million nye enheter.
Økning på 11,73 %
Konkret, når det gjelder ferdigattest, dvs. leiligheter som ble ferdigstilt, var det i fjor 10 272 flere boliger enn året før, en økning på 11,73 %. Tallet står ifølge Transportes «i kontrast til de negative variasjonene i de to foregående årene: I 2023 ble det sertifisert 1542 færre boliger enn året før, og i 2022 ble det sertifisert 2283 færre boliger enn året før».
Når det gjelder igangsatte byggearbeider, representerer tallet på 127 721 nye leiligheter totalt 18 238 flere godkjenninger enn året før, en økning på 16,66 %. For departementet som ledes av minister Óscar Puente, «viser disse tallene en endring i trenden i økningen i boligtilbudet, noe som er nødvendig for å redusere det nåværende underskuddet i forhold til boligbyggingen».
Fortsatt underskudd på boliger i Spania
De siste prognosene fra sentralbanken, som ble oppdatert i oktober i fjor, viser imidlertid at denne takten bør akselerere enda mer, hvis den høye etterspørselen skal bli møtt. Ifølge banken bør det bygges 225 000 nye boliger i 2024 og 2025 for å møte den forventede nettotilveksten av husholdninger. Underskuddet i disse to årene kommer i tillegg til de 365 000 enhetene som er overført fra 2022 og 2023 (nesten 600 000 enheter i de fire årene som helhet). De områdene der det haster mest med å iverksette tiltak, er Catalonia, Madrid, Andalucia og Valencia.