Spania forventes å bli hetere denne uken, med temperaturer som forventes å stige til nær 40 °C i noen byer.
Et sterkt høytrykkssystem som beveger seg over Spania fanger varm luft i en «varmebølge», noe som hindrer kjøligere luft i å komme inn og lar temperaturene stige dag etter dag.
Som et resultat forventes de siste dagene av mai å føles mer som en juli-hetebølge over store deler av Spania, med heteforhold som rammer store deler av landet.
I store deler av uken forventes temperaturene å ligge rundt 35 °C i innlandet i Catalonia og Andalucia.
Den 26. mai forventes Sevilla å nå 37 °C og Cordoba 36 °C, mens Lleida i Catalonia forventes å nå 35 °C. Innlandet i Galicia kan også se temperaturer på rundt 36 °C.
Mens Costa del Sol vil slippe unna den verste varmen med temperaturer som ligger rundt slutten av 20-tallet, vil Costa Blanca se maksimumstemperaturer på 34 °C i Javea og Moraira.
Temperaturene forventes å fortsette å stige, og torsdag og fredag vil sannsynligvis være de varmeste dagene i uken.
I løpet av denne toppen kan maksimumstemperaturene nå 39 °C i Badajoz, 38 °C i Sevilla og 36 °C i Bilbao.
Zaragoza og Lleida forventes også å nå kvelende 38 °C på fredag.
Natteforholdene vil gi liten lindring, med minimumstemperaturer som holder seg rundt begynnelsen av 20-tallet over store deler av landet.
Ettersom sommeren kommer tidlig, oppfordres innbyggere i berørte områder til å være ekstra forsiktige med å holde seg kjølige og godt hydrerte gjennom uken.





