Spanske filmstjerner, blant annet Javier Bardem, kritiserer Oscar-regissør for å filme storfilm i okkuperte Vest-Sahara

Publisert

Den anerkjente britiske filmregissøren Sir Christopher Nolan har kommet under ild for sin beslutning om å filme deler av sin nyeste storfilm i en by i Vest-Sahara som har vært okkupert av Marokko i et halvt århundre.

Den to ganger Oscar-vinnende filmskapers nyeste film, The Odyssey, med Matt Damon, Charlize Theron, Tom Holland, Zendaya, Anne Hathaway og Lupita Nyong’o i hovedrollene, har premiere 17. juli 2026 – men Nolans tolkning av Homers epos har blitt gjenstand for kontrovers på grunn av hans valg av innspillingssted.

Deler av filmen, som Hollywood-studioet Universal beskriver som et «mytisk actionepos filmet over hele verden» med «helt ny Imax-filmteknologi», er filmet i kystbyen Dakhla i Vest-Sahara.

Dette har utløst voldsom kritikk fra saharawiske aktivister og arrangørene av den internasjonale filmfestivalen i Vest-Sahara (FiSahara), som hevder at beslutningen er en fornærmelse mot dem som ble tvunget til å leve under okkupasjon eller gå i eksil etter at Marokko annekterte landet da Spania, den tidligere kolonimakten, trakk seg ut av regionen på 1970-tallet.

I et brev underskrevet av en rekke spanske filmstjerner, blant annet Javier Bardem, Juan Diego Botto, Carolina Yuste, Luis Tosar, Rodrigo Sorogoyen og Iciar Bollain, oppfordres Nolan og hans filmproduksjonsselskap Syncopy til å «bryte tausheten om hvorfor de valgte den marokkanskokkuperte byen Dakhla i Vest-Sahara som location for innspillingen av scener fra filmen».

«Nolan filmet der uten samtykke fra det saharawiske folket. Det eneste samtykket han fikk, kom fra okkupasjonsmakten: Marokko. I dag er Dakhla og Vest-Sahara ikke det drømmelokalitet Nolan forestiller seg for filmen sin», heter det i teksten.

«Nolan og teamet hans kan uten å vite det ha bidratt til undertrykkelsen av folket i Vest-Sahara ved å bidra til å normalisere Marokkos brutale okkupasjon», fortsetter brevet.

«Vi er sikre på at hvis de forsto alle implikasjonene av å filme en høyprofilerte film i et territorium hvor urbefolkningen ikke kan lage egne filmer om sine historier under okkupasjon, ville Nolan og hans team vært forferdet.»

De forente nasjoner (FN) klassifiserer Vest-Sahara som et «ikke-selvstyrt territorium», mens FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR) ikke har fått tilgang til regionen siden 2015 og «fortsatt mottar påstander om menneskerettighetsbrudd, inkludert trusler, overvåking og diskriminering av saharawiske personer, særlig når de kjemper for selvbestemmelse».

En fersk rapport fra Amnesty International sier at «myndighetene fortsetter å begrense dissens og retten til foreningsfrihet og fredelig forsamling i Vest-Sahara».

Spania var kolonimakt i Vest-Sahara fra slutten av 1800-tallet til 1975, da landet trakk seg ut under økende internasjonalt press i de siste dagene av Francisco Francos fascistiske diktatur.

I stedet for å organisere en folkeavstemning for det saharawiske folket, undertegnet Spania Madrid-avtalen med Marokko og Mauritania, som i praksis overførte den administrative kontrollen uten FNs godkjennelse og ignorerte en dom fra Den internasjonale domstolen (ICJ) om at disse landene ikke hadde suverenitet over regionen.

Beslutningen utløste konflikten i Vest-Sahara, da Polisario-fronten, en saharawisk nasjonalistbevegelse, ensidig erklærte uavhengighet og startet en væpnet motstandskamp.

I dag er omtrent 30 % av Vest-Sahara kontrollert av Polisario-fronten, mens de resterende 70 % er okkupert av Marokko.

Nolans filmer har spilt inn over 5,5 milliarder euro på verdensbasis, noe som har gitt ham utmerkelser som to Oscar-priser, en Golden Globe Award og to BAFTA-priser.

Han ble adlet i 2024 for sitt bidrag til filmkunsten, som inkluderer suksessfilmer som Oppenheimer, Dunkirk, Interstellar og The Dark Knight -trilogien.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter