VM-trener unngår fengsel etter kyss uten samtykke

Publisert

Spansk høyesterett har dømt den tidligere presidenten i det spanske fotballforbundet, Luis Rubiales, for seksuelle overgrep i forbindelse med det beryktede kysset på Jenni Hermoso etter VM-finalen i 2023.

Rubiales har blitt ilagt en bot på 10 800 euro, men ble frikjent for å ha tvunget Hermoso til å si offentlig at kysset var frivillig. Torsdagens kjennelse fra dommer Jose Manuel Clemente Fernandez-Prieto forbyr også Rubiales å nærme seg Hermoso innenfor en radius på 200 meter og enhver form for kommunikasjon med henne i ett år.

Påtalemyndigheten hadde krevd Rubiales fengslet i to og et halvt år.

Dommeren frikjente også tre andre for tiltalen om tvang, nemlig Albert Luque, tidligere landslagssjef for herrelandslaget, Jorge Vilda, tidligere trener for kvinnelandslaget, og Ruben Rivera, tidligere markedssjef i fotballforbundet.

Under den to uker lange rettssaken, som ble avsluttet sist fredag, sa Hermoso at hun ikke samtykket til at den tidligere presidenten kysset henne under medaljeseremonien 20. august i Sydney.

Hun sa også at hun ikke hørte Rubiales spørre ham «kan jeg gi deg et kyss?», slik Rubiales hadde hevdet. Hans forsvarer hevdet at Hermoso ikke anså kysset som et seksuelt overgrep.

Etter å ha blitt utestengt av FIFA 26. august 2023, trakk Rubiales seg som forbundspresident 10. september – 21 dager etter kysset – etter sterkt offentlig og politisk press om å gå av.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter