Unntakstilstand på spanske flyplasser

Publisert

Flygeledernes uvanlig høye sykefravær truer fremdeles med å forsinke flytrafikken på de spanske flyplassene, og regjeringen har foreslått å sette inn militære flygeledere til de sivile blir friskmeldt igjen. De vil på denne måten garantere flytrafikken i sommer.

Flygeledernes uvanlig høye sykefravær truer fremdeles med å forsinke flytrafikken på de spanske flyplassene, og regjeringen har foreslått å sette inn militære flygeledere til de sivile blir friskmeldt igjen. De vil på denne måten garantere flytrafikken i sommer.

Denne informasjonen gis av transportminister José Blanco, som også opplyser at han mandag 19.juli hadde et møte med president José Luis Rodríguez Zapatero og forsvarsminister Carme Chacón, for å komme til en enighet om å erstatte de sivile flygelederne med militære i denne uvanlige situasjonen.

Det at de militære flygelederne midlertidig overtar denne jobben er en unntakstilstand, iverksatt ettersom sykemeldingene har skapt store forsinkelser på flyplasser landet over den siste tiden.

Blanco forsikrer om at kvalifiseringen av de militære flygelederne vil bli raskt unnagjort, og at tiltaket er høyst nødvendig. ”Vår plikt er å garantere flytrafikken i landet vårt, med maksimal sikkerhet ” sier han til El Mundo.   

Selv om flygelederne nekter for at det økte antallet sykemeldinger skyldes en skjult streik, var det mandag 19.juli 36% flere sykemeldinger enn vanlig på flyplassen El Prat i Barcelona. Tirsdag 20.juli ventes det 32% sykemeldinger, noe som innebærer forsinkelser på rundt 20 minutter per avgang.

Fagforeningene insisterer på at det dreier seg om sykemeldinger på medisinsk grunnlag, men likevel undersøker Seguridad Social (NAV) hver eneste av disse sykemeldingene og tar i bruk alle lovlige midler tilgjengelig for å finne ut av saken.

Dokumentasjonen sendes til statsadvokatene: Regjeringen mener det er klare tegn på at dette ikke dreier seg om sykemeldinger på medisinsk grunnlag. ”Alle vet at det er to klare betingelser for å bli flygeleder, den ene er et høyt engelsknivå, den andre er å være i stand til å takle stress”. Nettopp derfor er det bekymringsverdig at stress er oppgitt som grunn i et flertall av sykemeldingene. Blanco hevder at hvis disse motivene gjentar seg vil det sannsynligvis bli iversatt nye prøver for flygelederne. ”Dette kan handle om personer som ikke er i stand til å ha denne jobben.” Som nevnt undersøker La Seguridad Social nå sykemeldingene, og transportministeren opplyser om at i slutten av uken vil denne dokumentasjonen bli sendt til statsadvokatene, ”fordi vi tror det dreier seg om en overlagt handling”.

Blanco opplyser også om at flere av sykemeldingene er blitt skrevet ut av samme lege, som har oppgitt samme grunn i alle tilfellene. Han mener dette kan være et tegn på at det ikke dreier seg om ”ekte” sykemeldinger. ”Det finnes klar informasjon. Flygelederne jobber ikke mer enn i fjor, på El Prat jobber de for eksempel 15% mindre. Det sykefraværet dreier seg om, er at før fikk de betalt overtid med trippel av vanlig lønn, men det gjør de ikke nå. Dette får meg til å tenke at med mer penger ville det være mindre smerter og stress.” sier ministeren.

Aena (foreningen for spanske flyplasser og flytrafikk) og regjeringen tror at flygelederne gjennom sykefraværet vil prøve å presse frem en ny forhandling. Dette for å forandre bestemmelsen som ble vedtatt av regjeringen i februar 2010. I denne bestemmelsen modifiserte Blanco flyledernes betingelser og gjorde Aena ansvarlig for å organisere arbeidet deres, redusere overtid og lønn. Før var det flygeledernes eget ansvar å organisere arbeidet. 

Blanco sier om bestemmelsen at det ikke kom fellesskapet til gode med arbeidsdager der hver tredje time var overtid, og hvor man betalte det tredoble i lønn. ”Det er uakseptabelt at et offentlig selskap betaler millionlønninger. Vi kan ikke betale det dobbelte av det som er vanlig på europeiske flyplasser.” Derfor står regjeringen fast på at de ikke har til hensikt å forhandle om bestemmelsen igjen, til tross for sykemeldingene den siste tiden.

De militære flygelederne ikke kvalifisert på grunn av manglende engelskkunnskaper: Siste nytt i saken om flygelederne, er at de militære har kunngjort at de ikke er kvalifiserte til å kontrollere den sivile flytrafikken. Dette kom frem etter at José Blanco tirsdag morgen 20.juli presenterte forslaget om å la de militære flygelederne kontrollere lufttrafikken til de sykemeldte flygelederne kommer tilbake i jobb.

Mariano Casado ved det spanske militæret beklager kunngjørelsen til Blanco. Han frykter at denne saken kan påvirke luftsikkerheten, ettersom det nå er kommet frem at de militære flygelederne ikke har en felleslisens for å kontrollere luftrommet. Et av kravene til flygelederne er å ha et høyt engelsknivå, men ikke alle de militære flygelederne kan engelsk, sier Casado som fikk høre om Blancos planer via radioen.   

Talsmann for fagforeningen for flygeledere (USCA) Daniel Zamit har bekreftet at de militære flygelederne mangler de praktiske kunnskapene for å gjøre denne typen jobber, og at det kunne ha gått ut over luftsikkerheten. ”Det er ikke det samme med en militær flygeleder som en sivil. Bestemmelsen har vært overilt og konsekvensene er ikke gode” hevder USCA, som minner om at i 1973 var det en ulykke i Frankrike på grunn av et slikt flygelederbytte.

Flygelederne forslår for Blanco at han tar tilbake de over 57 år, som han fjernet fra kontrolltårnene i sin siste bestemmelse. ”Når ministeren er så bestemt på å finne en løsning, kan han ta tilbake de over 57 år som fremdeles er fullt kapable til å gjøre jobben” sier César Cabo, talsmann ved USCA.

Til tross for alt dette finnes det militære flygeledere som jobber på sivile flyplasser, som foreksempel i Zaragoza, Talavera la Real (Badajoz), Matacán (Salamanca), Villanubla (Valladolid), Agoncillo (Logroño) og San Javier (Murcia). Disse flygelederne vil trenge en opplæring på minst to måneder for å være i stand til å jobbe på store og kompliserte flyplasser som El Prat. Forsvarsdepartementet informerer om at de har 250 underoffiserer fra Luftforsvaret som jobber som flygeledere, og at disse kan bli bedt om å erstatte de sivile flygelederne.

Til problemet løses får de ventende passasjerene bare smøre seg med tålmodighet.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter