Granskningskommisjon skal undersøke «merkelig» ulykke

Publisert

Transportministeren har advart mot spekulasjoner: «Vi vet ikke om det var rullende materiell eller sporet».

Spanias transportminister Óscar Puente har beskrevet jernbaneulykken som har kostet minst 39 mennesker livet og ført til at dusinvis er alvorlig skadet i Adamuz (Córdoba) som «veldig merkelig». Puente møtte opp foran media tidlig mandag morgen på anlegget til den statlige jernbaneinfrastrukturforvalteren Adif på Atocha-stasjonen i Madrid for å rapportere om omstendighetene rundt avsporingen, og understreket at det er «merkelig, svært merkelig, svært vanskelig å forklare på dette tidspunktet». Ifølge ministeren er alle jernbaneekspertene han snakket med søndag kveld «ekstremt forvirret» over ulykken.

Ministeren, som skal reise til Córdoba i løpet av de neste timene, insisterte på at det ville være spekulasjon å peke på en spesifikk årsak nå. Han opplyste imidlertid at sporet der ulykken skjedde ble renovert i fjor vår, og at Iryo-toget «var praktisk talt nytt, mindre enn fire år gammelt». På bakgrunn av disse fakta kunngjorde han at en uavhengig kommisjon vil få i oppgave å undersøke hendelsen for å avklare hva som skjedde.

«På dette tidspunktet kan vi ikke engang spekulere i om det var rullende materiell eller sporet. Vi vet ikke», understreket Puente, og gjentok at det er «total nysgjerrighet» blant teknikerne for å finne ut hva som skjedde. Ministeren beskrev ulykken som «virkelig merkelig», gitt at utstyret er helt nytt. Skinnene tilhører også «et fullstendig renovert spor» som det er investert 700 millioner euro i. «Nærmere bestemt ble utskiftingen av sporskifter og veksel på denne strekningen fullført i mai i år. Derfor er ulykken ekstremt merkelig; den skjedde på en rett strekning […] Vi håper at etterforskningen vil hjelpe oss med å avklare hva som skjedde», uttalte han.

Ministeren forklarte at det verste av ulykken skjedde på Alvia-toget. «De to første vognene på toget ble hardest rammet av skadene. Det var 37 personer i den første vognen og 16 i den andre, så 53 personer ble primært berørt av de 200 som var om bord», uttalte han. Det var disse to vognene som falt ned i skråningen, og det er der brannmannskap og sivilbeskyttelsespersonell for tiden konsentrerer innsatsen sin.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter