Den spanske regjeringen ber selvstyremyndighetene i Valencia om å gjennomføre nedskjæringer og restruktureringer i syv offentlige selskaper. Det var statssekretær i det finansdepartementet Juan Carlos Moragues som overrakte denne meldingen til regionsregjerinen på vegne av regjeringen i Madrid.
Den spanske regjeringen ber selvstyremyndighetene i Valencia om å gjennomføre nedskjæringer og restruktureringer i syv offentlige selskaper. Det var statssekretær i det spanske finansdepartementet Juan Carlos Moragues (PP) som overrakte denne meldingen til regionsregjerinen på vegne av regjeringen i Madrid.
Statssekretæren anerkjente innsatsen som er gjort av regjeringen ledet av Alberto Fabra (PP), men sa i et møte med valensianske bedriftseiere og politikere tirsdag 21. oktober at den offentlige gjelden i regionen fortsatt er for høy og at reformene må fortsette med uforminsket styrke.
For to år siden forpliktet selvstyreregjeringen i Valencia seg til å restrukturere 42 offentlige bedrifter. Av disse 42 gjenstår nå kun sju. Bedriftene det er snakk om er Ciegsa, Sociedad Proyectos Temáticos de la Comunidad Valenciana, Ràdio Televisió Valenciana og fire mindre bedrifter.
Statssekretæren innrømmet også under et møte med de lokale bedriftseierne og politikerne at Valencia som regionen er underfinansiert, men varslet samtidig at regjeringen ikke har planer om å endre finansieringsmodellen for selvstyreregionene i inneværende periode.
Den konservative tenketanken Fedea publiserte tirsdag en rapport som anslår at underskuddet i Valencia ved utgangen av året vil overstige 2,7 prosent. I Murcia er den offentlige gjelden 2,8 prosent, mens gjennomsnittet for alle selvstyreregionene er 1,8 prosent.





