Bedre skolemat i spanske skoler

Publisert

For å motvirke overvekt blant barn og unge skal skolene servere mer balansert og næringsrik mat.

Spanias regjering har godkjent et nytt dekret som skal endre maten i skolens kantiner til det bedre. Det innebærer en rekke tiltak som skal sikre at elever i grunnskolen får et balansert, sunt og variert kosthold i løpet av uken.

Menyen vil være basert på sesongen og lover ferske råvarer. Den vil ikke inneholde særlig mye ferdigmat, fritert mat eller industrielt bakt brød. I tillegg er sukkerholdige drikker og energidrikker utelukket. Spania er et av de europeiske landene med flest overvektige barn, et særlig problem blant de mest økonomisk utsatte, og med dette ønsker man å motvirke denne situasjonen.

De nye kravene som følger med dekretet må følges av alle landets skoler, uansett om de er offentlige eller private. De innebærer også at alle kantiner må tilby fersk frukt og grønnsaker hver dag, og at 45 prosent av produktene skal være sesongbaserte og fremme lokalprodusert mat.

Elevene må serveres mellom én og tre måltider med fisk i uken. I dag er det knapt 1 200 skoler i Spania som aldri har fisk på menyen. I tillegg styrker dekretet et allerede eksisterende krav om å servere legymer minst en gang i uken, noe som ifølge regionale opplysninger ikke overholdes i 14 prosent av landets skoler. I tillegg fastslår dekretet at minst en porsjon fullkornsris må serveres hver uke og at det skal være et utvalg av fullkornsbrød.

I tillegg betyr det at ferdiglagde eller stekte måltider i stor grad forsvinner fra skolens kantiner. Forkokte måltider kan kun serveres én gang i måneden og stekte, som tilberedes samme dag, én gang i uken. Dekretet prioriterer også at mat som stekes, skal stekes i olivenolje eller solsikkeolje med høyt innhold av oljesyre.

De nye reglene innebærer også at drikkevarer med sukker i prinsippet forsvinner helt fra skolene, da de ikke får serveres i kantinen eller selges i noen del av bygningen. Også energidrikker og industrielt bakte bakverk forbys i skolens vareautomater og kafeteriaer. Produkter som inneholder mer enn 5 gram sukker vil også bli fjernet, og det samme gjelder produkter som ikke oppfyller Verdens helseorganisasjons (WHO) krav til fett, sukker og salt. Ifølge en rapport følger nærmere 70 prosent av skolens varemaskiner i dag ikke WHOs anbefalinger.

Alle disse reglene innføres for å bekjempe overvekt, som i dag rammer 36 prosent av barn og unge i Spania, det sjette høyeste tallet i Europa.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter