I hele Alicante-provinsen ble det igangsatt 4980 nye boliger i perioden frem til juni. Men kun syd i provinsen, i Torrevieja og nabo-kommunene, ser man økt aktivitet sammenlinket med 2024. Det er 11 % mer enn i 2024, samtidig som andre kvartal viser aktivitet.
Boligbyggingen i provinsen Alicante har registrert 2 253 igangsatte boliger i andre kvartal 2025, et tall som overgår 31 av de siste 36 kvartalene ifølge statistikken over byggetillatelser fra arkitektenes fagforening. Dette viser en moderasjon i antallet igangsatte nybygg denne perioden. Det samlede tallet for januar til juni er 4980 igangsatte boliger, 11 % mer enn i 2024.
«Tallene viser et høyt antall igangsatte boliger, men som man kan se av historiske data, innebærer dette en avmatning både sammenlignet med første kvartal i år, med en nedgang på 17 % fra 2727 boliger i denne perioden, samt i forhold til andre kvartal 2024, da det ble påbegynt 2689 boliger, noe som innebærer en nedgang på 16 %», uttalte Cristina Bordera, president i Colegio Oficial de la Arquitectura Técnica de Alicante (Alicantes offisielle arkitektforening).
Tallene for igangsatte boliger de siste tolv månedene viser en nedgang etter disse tallene, og ligger på 8 865 boliger mot 9 301 i forrige kvartal. Imidlertid ligger andre kvartal 2025 fortsatt over det forrige høyeste nivået, som var i fjerde kvartal 2023.
«Hvis vi analyserer tallene for de siste tolv månedene, ser vi at selv om det har vært en nedgang, er tallene fortsatt over toppnivået fra så sent som fjerde kvartal 2023, noe som kan tyde på at denne nedgangen er sesongbetont. Vi mener derfor at det er nødvendig å avvente tallene for neste kvartal for å kunne gjøre en mer nøyaktig analyse og se hvilken trend boligbyggingen følger», kommenterte Bordera.
Når det gjelder de akkumulerte tallene for året, ble det fra januar til juni igangsatt 4980 boliger i provinsen Alicante, mot 4468 i 2024, noe som innebærer en økning på 11 %.
La Vega Baja, eneste region med oppgang
Kvartalsdataene fra Coata om boligbygging per region viser en nedgang i alle regioner og et brudd i den positive trenden, med unntak av Vega Baja. Det er imidlertid en økning i de akkumulerte tallene for året.
Vega Baja er et unntak, med 792 igangsatte boliger, og er det eneste området i provinsen som viser en økning på 12 % sammenlignet med andre kvartal 2024. Sammenlignet med første kvartal i år er det imidlertid en nedgang på 13 %. Derimot, med 1 707 igangsatte boliger fra januar til juni, overstiger det fjorårets 1 612 med 6 %.
Marina Alta og Marina Baixa er det andre området med størst volum i provinsen, med totalt 701 igangsatte boliger i andre kvartal 2025, noe som innebærer en nedgang på 18 % sammenlignet med 2024 og 12 % sammenlignet med de 801 boligene i første kvartal. Når det gjelder det akkumulerte tallet for året, øker antallet igangsatte boliger med 25 % fra i fjor, til 1 502.
I området Alicante ble det igangsatt 497 boliger i andre kvartal, en nedgang på 19 % fra første kvartal og 27 % fra andre kvartal 2024. Imidlertid er det samlede tallet for året, som i resten av områdene, 11 % høyere enn i 2024, med 1114 boliger.
I det indre av provinsen ble det i dette kvartalet påbegynt 150 boliger, 7 % færre enn i første kvartal i år og 21 % færre enn i samme periode i 2024. Dette området har også positive tall for året samlet, med en økning på 11 %, fra 280 boliger i 2024 til 311 i år.
Området Elche har hatt lavest aktivitet i kvartalet, med 113 igangsatte boliger. Det er en nedgang på 51 % sammenlignet med første kvartal 2025 og 55 % sammenlignet med samme periode i 2024. På årsbasis er dette det eneste området som viser nedgang, med 8 %, fra 375 boliger i 2024 til 346 i år
Benidorm, Orihuela og Alicante, byer med størst volum av igangsatte boliger
Når det gjelder tallene for andre kvartal fordelt på kommuner, ligger Benidorm på førsteplass med 286 boliger, fulgt av Orihuela med 229 og Alicante med 165. På fjerdeplass ligger Sant Joan d’Alacant med 163, på femteplass El Campello med 110 og på sjetteplass San Miguel de Salinas med 109. Disse seks kommunene er de eneste som har startet byggingen av over 100 boliger.
De samlede tallene for januar til juni viser at Orihuela ligger på førsteplass med 433 boliger under oppføring, etterfulgt av Alicante med 423 og San Miguel med 384. På fjerdeplass ligger Mutxamel med 309 og på femteplass La Vila Joiosa med 297, som allerede er under 300 boliger.
Gjennomsnittlig byggekostnad per kvadratmeter
Gjennomsnittlig byggekostnad per kvadratmeter ligger på 563 euro, noe som er en økning på 3,7 % i forhold til fjorårets endelige tall.