Boligsalget økte med 24 % i april, den sterkeste oppgangen på to år

Publisert

Salg og kjøp av boliger øker kraftig. Ifølge INE ble det i årets fjerde måned registrert 53 091 boligtransaksjoner i registrene i hele Spania, det høyeste tallet for en april måned siden 2008, og de har økt med 24 % på årsbasis, med det beste resultatet siden mai 2022. Oppgangen har dessuten vært generell.

Med oppgangen i april er boligsalget og -kjøpene tilbake i positivt territorium etter nedgangen på 19,3 % i mars, som var tynget av kalendereffekten og påskefeiringen. Dessuten har den allerede oppnådd en positiv årsbalanse: mellom januar og april akkumulerte transaksjonene en forbedring på 0,6% sammenlignet med de første fire månedene av 2023, med en økning på 9% når det gjelder nye boliger og en nedgang på 1,3% når det gjelder brukte boliger.

Tallene fra statistikkbyrået viser at økningen i registrerte kjøp og salg skyldes både oppgangen i transaksjoner med nye leiligheter, som økte med 31,7 % fra året før til 10 649, og i transaksjoner med brukte boliger. Disse økte med 22,3 % i april, til 42 442 transaksjoner.

På den annen side var 93,1 % av boligene som ble overdratt ved kjøp og salg i april, frie boliger, mens 6,9 % var subsidierte boligtransaksjoner. Totalt økte salg og kjøp av gratis boliger med 25,6 % i forhold til året før, til 49 416 transaksjoner, mens salg og kjøp av beskyttede boliger økte med 6,4 %, til 3675 transaksjoner.

Francisco Iñareta, talsmann for idealista, forklarer at «som med boliglånsstatistikken som ble publisert i går, har den høye veksten registrert av det offentlige organet en høy sesongmessig komponent, da det er en forvrengning forårsaket av de forskjellige månedene i påskeuken i 2023 og 2024. Likevel ser det ut til at antall transaksjoner har lagt seg over 50 000 per måned, et tall som beviser den organiske utvinningen av markedet i år, som ikke vil være i stand til å komme av bakken fordi det ikke er nok tilbud tilgjengelig. Hvis markedet fortsetter å utvikle seg jevnt, er det svært sannsynlig at salgs- og kjøpsvolumet vil stabilisere seg i løpet av de neste månedene og begynne å vise en betydelig økning i statistikken for andre halvår».
Salg og kjøp øker i hele Spania

Økningen i antall transaksjoner har vært generell, og alle de autonome regionene rapporterer om positive tall, selv om resultatene er svært forskjellige.

Castilla-La Mancha (49,2 %), Principado de Asturias (45 %) og Aragón (44,5 %) var de tre regionene med størst økning (de eneste regionene der salget økte med mer enn 40 % i forhold til året før). Over landsgjennomsnittet (24 %) lå også Kanariøyene (39,3 %), Navarra (39 %), Andalucia (33 %), La Rioja (30,6 %) og Galicia (26,7 %).

I resten av regionene har økningen allerede vært under gjennomsnittet. I Valencia og på Balearene var økningen på over 20 %, mens den i Murcia og Castilla y León lå på 19 %. De fem autonome regionene med den mest moderate økningen var Cantabria (17,4 %), Catalonia (16,6 %), Baskerland (15 %), Extremadura (1,2 %) og Madrid (6,1 %), som var de eneste med en ensifret økning.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!
Banner promoting the Health Premium Card and personal health plan (Din personlige helseplan) with an elderly couple photo and hospital logos (Hospital Quirón Salud Torrevieja).

Flere relaterte nyheter