14.2 C
Alicante
30.4 C
Málaga
17.9 C
Las Palmas de Gran Canaria

Økende smitte i regionen: Sykehus «stenger» etter Covid-utbrudd

Nord på Costa Blanca ser man nå en krafig økning i nye smitte-tilfeller. I Altea er tallet mangedoblet på få uker. I nabokommunen Alfaz del Pi hvor smitten har økt med 50% siden slutten av oktober skal byen nå markere sin by-fiesta 5. til 10. november.

På lokalsykehuset i Villajoyosa har man fra 5. november av kansellert alle avtaler og nye innleggelser. Årsaken er Covid-smitte blant pasienter og nye smittede i regionen.

Seks personer med Covid-19 befinner seg nå på intensiv-avdelingen. Og i underkant av tyve er innlagt på sykehuset i tillegg.

Lokalsykehuset for området ligger langs N332 mellom Benidorm og Villajoyosa.

Marina Baixa-området har nå høyeste smitte-rate i Valencia-regionen med 195,81 tilfeller pr. 100.000 innbyggere siste to ukene. Det er Benidorm som drar opp tallene for regionen. I turistmetropolen har man nå en smitte-rate på 272,53.

Lokale politikere forsterker problemet og forlenger pandemien

I slutten av Oktober vurderte regionale myndigheter restriksjoner for Benidorm etter at man så en kraftig smitte-økning i byen. Ordføreren og representanter for hotell-eierne protesterte kraftig og mente problemet var mer statistisk enn reelt.

Byens ordfører og representanter for hotell-eierne gjorde felles front mot myndighetenes måte å telle i Benidorm. De mente tallene for turistbyen var sterkt misvisende. Det er 68.000 registrerte innbyggere i Benidorm men det oppholder seg nesten 200.000 personer her når man teller turister og de som tilbringer deler av året i egen bolig her.

Turister reiser hjem fra Benidorm med Covid-smitte

I Asturias har man slått alarm og stengt en intensiv-avdeling på et sykehos for å ta hånd om nye Covid-smittede som har kommet fra Benidorm. 40 personer har testet positive for viruset. Alle delte samme buss fra Benidorm til Asturias.

Smitte i kommuner nord på Costa Blanca:

Kommune4. mars.10.mars15.mars20. April24.Okt4.nov
Marina Baixa
Alfaz del Pi43.9419.5319.5329,29109,77169.64
Altea26.9222.4313.4613,4639,9177.32
La Nucia32.2516.135.3837,6371,5760.56
Villajoyosa54.8023.0728.8460,5765,3133.53
Benidorm40.7427.6523.2864,03273,95272.53
Polop40.2840.2820.140078.99
Tallene kommer direkte fra Valencia-regionens helsemyndighet Conselleria de Sanidad Universal y Salud Pública.

Relaterte saker

- Advertisement -