PP overtar makten i Altea?

Publisert

Etter en lang periode med PP ved makten i Altea overtok PSOE i 2007. Innbyggerne var lei av en løssluppen byggepolitikk og tvilsomme koblinger til pengesterke utbyggere. PSOE overtok med støtte fra det uavhengige CIPAL som senere valgte å stoppe støtten til PSOE. I dag utgjør CIPAL i praksis det eneste alternativet til det PSOE og PP har stått for i Altea. Nasjonalistene i BLOC har ikke gjort noe nevneverdig i opposisjon hverken under PPs eller PSOEs regjeringsperiode.  Ikke helt ulikt med den passivitet man også så fra PSOE i opposisjon frem til 2007.

 

Etter en lang periode med PP ved makten i Altea overtok PSOE i 2007. Innbyggerne var lei av en løssluppen byggepolitikk og tvilsomme koblinger til pengesterke utbyggere. PSOE overtok med støtte fra det uavhengige CIPAL som senere valgte å stoppe støtten til PSOE. I dag utgjør CIPAL i praksis det eneste alternativet til det PSOE og PP har stått for i Altea. Nasjonalistene i BLOC har ikke gjort noe nevneverdig i opposisjon hverken under PPs eller PSOEs regjeringsperiode.  Ikke helt ulikt med den passivitet man også så fra PSOE i opposisjon frem til 2007.

 

Valgspesial 2011:

Åpent valg i Alfaz del Pi

Kuppet i Rojales

PP overtar makten i Altea?

Valgskandalen i Alfaz del Pi til Madrid

Bitter kamp & maktmisbruk i Torrevieja

Korrupsjon i Orihuela

Spaniapostens kilder sier de den gang (BLOC & PSOE) var mest opptatt med å opprettholde et godt forhold til den sittende PP-regjering av mer “personlige og praktiske årsaker”. Et lokalpoliti med frynsete rykte og arbeidsledige som mener det var mere arbeid og penger i omløp den gang PP styrte byen kan føre til at dagens ordfører Andres Ripoll trolig må finne seg ny jobb. Spaniapostens analyser viser at spenningen mest knytter seg til om PP får rent flertall eller må styre med en opposisjon som er stor nok til å  stoppe de mest kontroversielle forslag og byggeprosjekt.

PSOE-adminstrasjon ledet av læreren Andres Ripoll har skuffet innbyggerne. De har blitt beskyldt for å gjøre for lite, passive og veike. Men rådhusets pengeforbruk har under PSOE kommet under kontroll og rådhuset kunne for 2010 legge frem et overskudd på driften. Likevel er det enkelte skandaler fra perioden 2007 – 2011 partiet trolig må bøte for.  En av dem er at deler av lokalpolitiet ofte trakasserer innbyggerne uten grunn og mange frykter nå lokalpolitiet mer enn de kriminelle.

Guardia Civil har i lang tid etterforsket lokalpolitiet som er direkte underlagt rådhuset og slo til mot to av dem høsten 2010. Politifolkene skal i årevis blant annet ha drevet med utpressing og gjort falske anmeldelser. Kilder i Guardia Civil har til Spaniaposten forklart at langt flere politifolk har vært etterforsket, men at bevisene ikke har vært gode nok for å tiltale dem. Domstolene legger tradisjonelt stor vekt på hva politifolk sier og kravet til bevis mot dem blir desto større.

Frikjente de arresterte

Den ansvarlige byråden for lokalpolitiet i Altea, Patricia Mora (PSOE) gikk umiddelbart ut og nærmest frikjente de arresterte politifolkene på stedet. Noe hun senere fikk refst for av regjeringens representant i Alicante, Encarna Llinares (PSOE) kalte byråden i Alteas uttalelser for ”ukloke og uansvarlige”. Da den ene av de arresterte politifolkene slapp ut av varetekt var det med påbud om å holde seg utenfor kommunegrensen til Altea. Likevel var hans overordnede, byråden umiddelbart ute med å få minutter etterpå skrive støtteerklæringer på politimannens Facebookprofil samtidig som hun kunne annonsere at rådhuset skulle betale for advokater til de to anmeldte politifolkene.

En tredje politimann ble samme høst dømt i retten for å ha slått til en mann han hadde stoppet for å ha snakket i mobiltelefon mens han kjørte. Byråden omtalte offeret som ”den aggressiv jøden” etter at han anmeldte politimannen. Og et ektepar ba våren 2010 om besøksforbud mot sjefen for Policia Local i Altea. Ekteparet sier politisjefen har truet dem begge på livet og dro 6. april til Policia Nacional i Benidorm hvor de ba om beskyttelse fra politisjefen. Begge har forklart at det hele startet i 1998 ved en disputt med den daværende borgermesteren Miguel Ortiz (PP), som nå er PPs toppkanidat i Altea igjen. ”Hendelser som ble anmeldt og dømt” uttalte paret, men siden da, har fornærmelsene og truslene fra politisjefen ikke tatt slutt, hevder de.

Mange innbyggerne i Altea føler seg utrygge med et slikt lokalpoliti, det som bekymrer mest er at den politiske ledelsen ved byråd Patricia Mora (PSOE) og ordfører Andres Ripoll (PSOE) later til å ikke ta problemet innover seg og har heller valgt å støtte de anmeldte politifolkene. Den samme byråden har blitt anklaget for å favorisere kjente ved ansettelsen av nye politifolk til politistasjonen, noe byrådene i CIPAL har klaget på.

”Storebror ser deg”
Byråd Patricia Mora (PSOE) har også sørget for kameraovervåking ved flere steder i byen. I tillegg til langs riksvei N-332 har man plassert kamera inne i gamlebyen. Noe hverken beboere eller næringsdrivende i gamlebyens restauranter og barer setter særlig pris på. Man føler seg overvåket og ser rett og slett ikke poenget i å kameraovervåke dette området.

”Reddet” Rio Algar
Noe av det PSOE-bystyret har fått til man setter pris på i byen er å stoppe kjempeutbyggingen av området rundt Algar-elven. Der hadde Partido Popular i sammen med milliardær og utbygger Ballester, via selskapet Altea Futura SA, planlagt et sted mellom seks og syv tusen nye boliger. Selskapet som fremmet prosjektet tilhørte nær familie av byråd for byggesaker Jaquito Mulet  (PP). Nytt lovverk som ble innført etter oversvømmelsen av elven for få år siden. Nye boliger må nå plasseres minst 100 meter fra elven noe som kraftig reduserte det bebyggbare arealet i prosjektet.

”Ny” promenade
Ett av PSOEs valgløfter i år er at strandpromenaden skal opprustes. Et tyvetalls millioner Euro skal brukes på å ordne opp området fra havnen til utløpet ved Rio Algar. Man skal lage en sammenhengende strand fra sentrum til elvens utløp og ”rydde opp” på hele strekningen. Forslaget er ganske så likt et løfte fra PSOE Spaniaposten skrev om i 2007. Den gang miljøvernminister Cristina Narbona var på offisielt besøk i Altea for å presentere planene som ikke ble gjennomført i den nå fire år lange perioden PSOE har sittet med makten i Altea.

Partido Popular

Altea har stort sett vært styrt av Partido Popular siste årtier. Juristen Miguel Ortiz har siden han og PP tapte valget for fire år siden holdt seg utenfor byen i Valencia og Madrid. Han har blant annet sittet som senator for Partido Popular.

Mye tyder på at Partido Popular kan komme til makten igjen i Altea. PSOE har ikke imponert og arbeidsløse innbyggere mener å huske at alt var så mye bedre i tiden PP satt ved roret. Det var høyere byggeaktivitet og mer arbeid. Andre er redde for hva PP vil gjøre med kommuneøkonomien som nå er bedre enn i 2007. PP i Altea har blitt anklaget for å kjøpe seg stemmer med å bruke mere penger enn hva kommunen har råd til, samtidig som man betaler i overkant mye for tjenester man kjøper av ”kjente”. Fontenen i enden av Alteas hovedgate betalte man utrolige 170.000 Euro for.

FIPE og PP
Ordførerkandidat Ortiz bør være kjent for mange nordmenn, han var blant annet styremedlem i stiftelsen FIPE drevet av den omstridte nordmannen Per Svensson. Organisasjonen ble lagt ned etter økonomisk rot, mistanker om underslag og sammenblandede interesser. FIPE var i praksis ett forlenget partiorgan for Partido Popular selv om Svensson har blitt en av PPs kritikere etter at de til slutt kuttet pengestøtten til stiftelsen, hvor dagens ordførerkandidat satt som styremedlem.

Oslo kommune
Det var under det forrige PP-bystyret at Oslo kommune fikk de mye omtalte muntlige løfter om byggetillatelse ”uten problemer” av den gang byråd for byggesaker Jaquito Mulet. Ifølge avhør gjort av PricewatherhouseCoopers var det den aktuelle PP-byråden som pekte ut tomten han mente Oslo Kommune burde kjøpe og bygge sykehjem på. Granskingen av sykehjemsskandalen avslørte at det var gjort store ”svarte” utbetalinger i forbindelse med kjøpet av tomten. Og etter at PP tapte det forrige lokalvalget og Altea fikk ny byråd for byggesaker, har Oslo kommune ikke kommet noe lenger med tomten på Montemolar som ligger i et beskyttet naturområde.

BLOC
Opposisjonen i Altea har tradisjonelt bestått av BLOC som den gang PP satt med makten var den kraftigste kritiker av blant annet Patido Populars byggepolitikk. BLOC har i siste perioden reelt vært et støtteparti til dagens PSOE har BLOC ikke markert seg på noe spesielt vis til tross for sine to representanter i bystyret. Partiets mest kjente leder og talskvinne Paca Sevilla, har sågar gått ut av partiet i protest og gitt sin støtte til det relativt nye uavhengige partiet CIPAL.

CIPAL
Det uavhengige partiet ”Ciudadanos Independientes por Altea” stilte til valg for første gang ved valget i 2007. De fikk en representant inn i bystyret, Carolina Punset som også ved årets valg er partiets toppkandidat. Partiet har i perioden fått gjennomført mye til å være et nytt og lite parti. På valgbannerne for partiet står det skrevet ”Vi prater mindre og jobber mere”.

Grønt
CIPAL AlteaCIPAL har fått innført en ordning med urbane grønnsakshager innbyggerne i Altea kan bruke til å dyrke egne frukt og grønnsaker. En ordning for selvplukk av frukt fra appelsinlunder og gårder i området har også CIPAL stått bak i tillegg til å promotere og hjelpe bønder i kommunen å gå over til mer økologisk jordbruk. Både ved hjelp av informasjon og økonomisk støtte. Den tradisjonelle måten å dyrke jorden på i området er ikke lenger lønnsom. Å produsere åtte tonn med appelsiner koster rundt 2.000 Euro mens man kun oppnår en pris på 1.000 Euro når de selges engros.
CIPAL har også stått bak at Altea, som første kommune i Valencia-regionen, har erklært seg fri for genmodifiserte planter.

ECO-Altea
Økomessen ECO-Altea som opprinnelig gikk av stabelen i Alfaz del Pi har blitt flyttet til Altea, hvor den passer inn i den ”grønne” profilen til CIPAL som har vært delaktige i prosessen. Arrangørene bak messen har til Spaniaposten fortalt at de var særlig ønsket av det sittende rådhuset i Altea ledet av PSOE.

Arbeider for utlendinger
Partiets representant Carolina Punset har også stått bak mange av de initiativene man har fått realisert i Altea siste årene for byens utlendinger. Blant annet var hun med da Altea fikk sitt nye utlendingkontor. Hun har sørget for gratis spanskkurs i regi av rådhuset og etablert ”samtalegrupper” for å øke spanskkunnskapene blant utlendinger bosatt i Altea.

Partiet arbeider også for etableringen av et dyremottak i Altea som kan ta seg av løshunder, katter osv samt tilby interesserte å adoptere eller ta til seg ett kjæledyr fra mottaket. Det uavhengige partiet har som førstepunkt på sitt valgprogram å gjøre slutt på korrupsjon og ”kameraderi”. Når det gjelder byens økonomi vil CIPAL prioritere å betale rådhusets leverandører det man skylder dem og kutte bort unødvendige utgifter fra rådhusets budsjett. Man ønsker å satse på Økø-turisme og turisme knyttet til idrett.

Kamp mot en løssluppen byggepolitikk har partiet oppført som punkt nummer fem på sin liste.
Å gjøre Altea mer vennlig for syklister og gående er partiets valgløfte nummer åtte. Man vil satse mer på kollektivtransport og sette av større arealer for gående syklende. CIPAL har blant annet tatt et initiativ til en ”sykkelmarsj” som vil gå fra Rio Algar 14. mai klokken 12.00.

Les også:

Politimann i Altea dømt for personskade

To politimenn arrestert

Ba om besøksforbud for politisjefen

Altea: Mener PP lyver om lønninger

Millioner kan være på avveie – Erling Folkvord har

vært på Costa Blanca for å granske

Rådhuset kritiserer Oslo kommunes advokat Carmen Sanz

Oslo kommune anmelder utbygger i korrupsjonsak

Kaller beskyldningene fra Oslo kommune “en skandale”

Østfold-ordførere på nok en "sydentur"
Kommentar: Nesten flaut å være norsk i Altea…
Kommentar: Farse om Oslo kommunes planlagte sykehjem i Altea

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter