14.2 C
Alicante
30.4 C
Málaga
17.9 C
Las Palmas de Gran Canaria

Ikke-vaksinerte lager ny smitte-bølge i Benidorm-området

Antallet nye smittede i turist-metropolen Benidorm bare øker. Smitteraten øker videre fra rundt 270 i begynnelsen av måneden til over 320 nå. I Alfaz del Pi er smitteraten også svært høy med 219,54 nye positive pr. 100.000 innbyggere.

I Benidorm måler man nå 326 smittetilfeller pr 100.000 siste to uker. Seks kommuner i nærområdet har en smitterate på over 250. Intensivavdelingen på lokalsykehuset i Villajoyosa, Hospital Marina Baixa, er nå Valencia-regionens mest overfylte. Flesteparten av de som har havnet på intensiv-avdelingen er ikke-vaksinerte, mange av dem utlendinger på besøk.

I Benidorm satte man opp et vaksine-senter like ved turistkontoret på Levante-stranden. Intitiativet kom i etterkant av at man så at uvaksinerte turister stod bak de fleste nye smitte-tilfeller.

Rådhuset trosset Covid-utbrudd – arrangerte likevel fiesta

Neste uke vil man trolig se effekten av at man i Benidorm feiret byens årlige fiesta til tross for Covid-utbruddet i kommunen.

Til tross for den alarmerende utviklingen i Benidorm fortsetter representanter for hotellnæringen å påstå at de høye tallene skyldes «statistiske faktorer» med tanke på det store antallet turister som besøker byen. Samtidig ser man smitten fra Benidorm også spre seg til nabokommuner som Alfaz del Pi og Villajoyosa. Nesten uten unntak er alle nabokommunene til Benidorm markert rødt på smittekartet for Valencia-regionen.

Kommune4. mars.15.mars20. April24.Okt4.nov19.nov
Marina Baixa
Alfaz del Pi43.9419.5329,29109,77169.64219,54
Altea26.9213.4613,4639,9177.32124,12
La Nucia32.255.3837,6371,5760.56181,69
Villajoyosa54.8028.8460,5765,3133.53241,48
Benidorm40.7423.2864,03273,95272.53326,47
Polop40.2820.140078.9978,99
Tallene kommer direkte fra Valencia-regionens helsemyndighet Conselleria de Sanidad Universal y Salud Pública.

Relaterte saker

- Advertisement -