19.5 C
Alicante
30.4 C
Málaga
19 C
Las Palmas de Gran Canaria

Kraftig fall i Covid-smitte i Altea

Tall samlet inn 12. november viser fallende smitte nord på Costa Blanca. Forbedringen er tydeligst i Altea hvor man har gått fra 12 til 3 nye smittede siste 14 dager. Også i Alfaz del Pi og Benidorm ser man fallende smitte-tall.

Testet positivt for Covid-19 siste 14 dager pr. kommune, med historiske data:

Kommune12.nov2.Nov26.Okt19.Okt9.Okt30. Sept
Altea31253410
Alfaz del Pi1820102411
Benidorm477632294792
Denia6252198815
Javea26231066
La Nucia1597546
Polop332021
*Tallene viser antall som har testet positivt for Corona viruset siste 14. dagers periode. Data kommer direkte fra den offisielle helsemyndigheten for Valencia Regionen (GVA).

Justert for antall innbyggere har mange av kommunene nord på Costa Blanca fortsatt noen av fastlandets laveste smitte-nivåer. Valencia-regionen har færrest smittede pr 100.000 på fastlandet. Spanias laveste smitte-nivåer finner man på Kanariøyene.

Testet positivt for Covid-19 siste 14 dager pr 100.000 innbyggere i Spania:

Region13.nov2.Nov26.Okt14.Okt
Andalucia548545,33327,17198,94
Kanariøyene8276,4481,4182,75
Katalonia574726,70447,73
Valencia regionen (Alicante, Valencia, Castellon)311225,79153,16101,96
Madrid324403,58421,62463,14
Murcia750565,03379,41325,66
Navarra7511193,491062,80774,06
Baskerland790640,96430,34

*Tallene kommer direkte fra det spanske helse-departementet, Ministerio de Sanidad.

Kommentarer

SpaniaPosten
Etablert i 2002. SpaniaPosten publiseres på papir i Alicante og Malaga-provinsene. Våre skribenter er fastboende i Spania og fagfolk med årtier av erfaring fra nettopp Spania.

Vaksinene kommer til Spania

EU godkjenner Pfizers vaksine for Covid-19 for bruk fra og med 29. desember og vaksinen fra Moderna fra 12. januar. Det er...

Regjeringen er altfor optimistisk om økonomien i Spania

OECD estimerer at den spanske økonomien vil komme tilbake med bare 5% vekst i året som kommer. Dette er halvparten av estimatet...

80% fall i omsetningen

Taxinæringen i turistbyen Benidorm melder om et fall i omsetningen på 90%. På taxisentralen har antallet telefonsamtaler gått fra 1000 hver dag...

Dobbling av nye Covid-smittede i Torrevieja

I første halvdel av november gikk antalet smittede ned betraktelig i Torrevieja. Nå mot slutten av måneden er antall smittede igjen opp...

Relaterte saker

80% fall i omsetningen

Taxinæringen i turistbyen Benidorm melder om et fall i omsetningen på 90%. På taxisentralen har antallet telefonsamtaler gått fra 1000 hver dag...

Sinte foresatte etter Covid-19 smitte på Den norske skole Costa Blanca i Alfaz del Pi

Det er bekreftet Covid-19 smitte på den norske skolen i Alfaz del Pi. Spanske helsemyndighetene sendte forrige uke et formelt varsel til...

Albirs nye innkjøring klar før jul

5. desember åpner man den nye adkomstveien til Albir. Veibiten åpner for en ny innkjøring fra riksvei N332 noe man håper vil...

Altea får ny «naturpark»

I Valencia-regionen har man godkjent anmodningen fra Altea om å deklarere en del av kysten i kommunen som «naturmonument». Det er restene...

Albir skal bli mer «sykkelvennlig»

I Alfaz del Pi vil man gjøre Albir mer tilpasset syklister. Bydelen like ved stranden er flat og godt egnet for myke...

9 av 10 hoteller holder stengt

I Benidorm er bare 10% av byens hotell-kapasitet tilgjengelig. Resten holder stengt på grunn av få turister og usikkerhet skapt av de...

Dobbelt så mange smittede i Alfaz del Pi

Tall samlet inn 2. november viser en dobling i antallet som har testet positive i Alfaz del Pi siden 26. oktobrer. Også...

Nok en pedofil nordboer tatt på Costa Blanca

Bare uker etter at Spansk politi arresterte en pedofil nordmann i Alfaz del Pi har man på nytt pågrepet en pedofil mann,...

Flere nye Covid smittede i Alfaz del Pi

Tallene for nye som har testet positive øker i Marina Baixa området. I Alfaz del Pi er antall nye smittede opp fra...

Innrømmer feilslått satsning på norsk eldreomsorg i Spania

I presentasjonen til hovedutvalget for bistand og omsorg 7. oktober ble det lagt frem data som viser at Bærum kommunes satsning på...