Advarer turister om innbrudd i biler parkert ved populære strender på Costa Blanca

Publisert

Guardia Civil har advart turister som besøker populære strender på Costa Blanca om å holde verdisaker ute av syne i parkerte biler, ellers risikerer de å bli utsatt for ran. Advarselen kommer etter en rekke innbrudd begått av to rømlinger.

De to, 31 og 42 år gamle, skal ha rømt fra fransk rettsvesen og europeiske arrestordrer utstedt mot seg. En av mennene er siktet for drap og var også etterlyst for et voldelig ran i Spania. Den andre hadde rømt fra et fransk fengsel hvor han sonet en dom for ran, svindel og utpressing. Begge er overlevert til nasjonalretten for behandling av utleveringssaken.

Duoen ble arrestert av Guardia Civil etter at 10 biler ble plyndret på parkeringsplasser nær strandområder i Calpe, Moraira og Javea.

Etterforskningen startet i mai etter en rekke bilinnbrudd i nærheten av strender som ble brukt av turister. Mennene dro til uovervåkede parkeringsplasser og etter å ha forsikret seg om at ingen var i nærheten, brøt de opp dører eller vinduer for å stjele kontanter, smykker og elektroniske enheter.

En overvåkningsoperasjon fra Guardia oppdaget rømlingene i en bil, hvor en av dem gikk ut for å kaste en stjålet ryggsekk i en søppelcontainer. Mennene ble pågrepet, og det ble funnet en rekke stjålne gjenstander i bilen deres.

Blant disse var et kamera, et stativ, en selfiestang, et eksternt batteri, smykker, dyre parfymer og 1500 euro i kontanter, samt verktøy som ble brukt til å bryte opp biler. Den «kastede» ryggsekken ble returnert sammen med andre gjenstander til en utenlandsk turist.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter