Rekordlav EU-rente gir billigere lån

Publisert

EUs Euribor-rente har for første gang i historien havnet på minussiden ved slutten av en måned. Referanserenten for Euroen som ligger til grunn for beregningen av renter på de fleste spanske boliglån avsluttet februar måned på rekordlave -0,008 prosent. Det er det laveste månedlige nivået siden indikatoren ble innført etter overgangen fra pesetas til euro i 1999. Den lave renten vil føre til billigere boliglån for alle som ikke har låst renten, noe de færreste lånetakere i Spania har.

Samtidig med nedgangen i Euribor-renten gis det flere boliglån enn på lenge i Spania. I følge tall fra det spanske statistikkbyrået INE ble det gitt 19,8 prosent flere slike lån i fjor sammenliknet med 2014. Betingelsene for lån hos spanske banker anses som viktig for den økte etterspørselen i eiendomsmarkedet som Spania har hatt de siste to årene.

I følge det spanske nyhetsbyrået Europa Press vil et gjennomsnittlig spansk boliglån bli rundt 170 euro billigere i året med den nye rentesatsen (ca 1.600 kroner).

 

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!
Banner promoting the Health Premium Card and personal health plan (Din personlige helseplan) with an elderly couple photo and hospital logos (Hospital Quirón Salud Torrevieja).

Flere relaterte nyheter