Fjerner bevilgning for utvidelse av veien gjennom Torrevieja

Publisert

Regionale myndigheter for Alicante har fjernet bevilgningen av 5 millioner for å doble fylkesvei CV-95 gjennom Torrevieja. Det er ingen nye budsjett-poster for å doble veien gjennom Vega Baja. Infrastrukturdepartementet i Madrid gir bare 250 000 euro fordelt mellom i 2025 og 2026 til utvidelsen av veien.

Myndighetene i Valencia sier nå at de jobber med en offentlig-privat partnerskap som mål for å utvide veien. Målet er å gi selskapet en konsesjon så utvidelsen kan finansieres med bompenger.

Fra budsjettforslaget til Generalitat for 2025 har den flerårige bevilgningen på fem millioner euro som den regionale regjeringen hadde satt av i 2024 til utvidelsen av rundt åtte hundre meter av CV-95-veien mellom Los Balcones og N-332, på høyde med universitetssykehuset i Torrevieja, forsvunnet. Bare 125 000 euro er øremerket for i år og det samme beløpet for neste år 2026. Et beløp som på grunn av det lille beløpet tilsvarer prosessen med å utarbeide prosjektet.

Tomme løfter

Avgjørelsen fra Consell de Mazón står i kontrast til de gjentatte kunngjøringene som presidenten i Generalitat har gjort i sine tilbakevendende besøk til Vega Baja de siste månedene etter dana de València.

Ved flere anledninger siden oktober i fjor har Mazón forsikret at den nåværende regionale regjeringen, i motsetning til den forrige, kommer til å ta opp det historiske kravet om utvidelse av hele den drøyt 30 kilometer lange veien mellom Torrevieja og Orihuela, for å forbedre mobiliteten mellom innlandet og kysten av Vega Baja i møte med en totalt mettet N-332 og en motorvei hvis konsesjon ikke kan reddes før i år 2050. Han kom med disse kunngjøringene sammen med de populære ordførerne i Orihuela og Torrevieja, Pepe Vegara og Eduardo Dolón. Ordføreren i Torrevieja har gjentatt denne forpliktelsen det siste året som et løfte som holdes.

I det samme 2025-budsjettet, i tillegg til det reduserte budsjettet for Torrevieja-delen, er det fortsatt et budsjett på knapt en halv million euro mellom 2025 og 2026 for duplisering av prosjektet mellom Jacarilla og Los Montesinos. Det er det samme som Botànic bevilget i sine siste budsjetter, og som anbudsutsatte utformingen av den delen i et utkast måneder før de forlot Palau de la Generalitat i 2023.

På den annen side opprettholder budsjettet andre store investeringer som er planlagt i provinsen når det gjelder veiinfrastruktur. For eksempel er det planlagt å bruke mer enn 35 millioner euro på å bygge en av strekningene på den sørlige ringveien rundt Elche.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter