Det spanske eiendomsmarkedet opplevde i år sin beste januar måned siden 2008, med totalt 60 650 fullførte salg. Dette var en økning på elleve prosent sammenlignet med januar året før.
Tall fra det nasjonale statistikkinstituttet (INE) bekrefter tallene. Økningen forklares med et løft i både nyboligsalget, som økte med 30,9 prosent, og bruktboligsalget, som økte med 6,1 prosent, skriver El País.
Totalt sto boliger på det åpne markedet for 93 prosent av salget, mens de resterende syv prosentene var omsorgsboliger. I antall betyr det at 56 418 ledige boliger og 4 232 beskyttede boliger skiftet eier i løpet av måneden. Sammenlignet med desember 2024 betyr det en økning på 20,5 prosent, med en økning på 24,5 prosent for nybygde boliger og 19,3 prosent for brukte boliger.
Den største aktiviteten ble registrert i Andalucia, etterfulgt av Catalonia, Valencia-regionen og Madrid. Bare én autonom region, Kantabria, hadde en negativ utvikling, med en nedgang på over ti prosent fra året før. De største økningene ble registrert i La Rioja, Kanariøyene og Asturias.