Vil lage 1,5 km lang zip-line fra Polop til La Nucia

Publisert

Bystyrene i Polop de la Marina og La Nucía har gått sammen om å presentere et felles prosjekt for bærekraftig byutvikling for De europeiske regionale utviklingsfondene. I den integrerte handlingsplanen presenteres fire tiltak, deriblant gjenopprettelsen av «vannruten» La Nucía-Polop hvor man kan se irrigasjons-nettverket man laget i området mens det var under muslimsk ledelse. Den 1,5 km lang zip-line mellom La Nucía og Polop er kanskje prosjektet med størst kommersiell appell.

Det samlede prosjektet beløper seg til totalt 9 985 986,48 euro, hvorav 60 % er søkt om støtte fra EU-fondet ERDF. José Luis Susmozas, ordfører i Polop, og Bernabé Cano, ordfører i La Nucía, deltok på presentasjonen av dette fellesprosjektet, som viser at de to kommunene har gått sammen om dette felles globale prosjektet som omfatter forbedring av den historiske arven for å styrke kulturell og aktiv turisme, samt bedre kommunikasjoner og energieffektivitet for å fremme en bærekraftig byutvikling.

Fire prosjekter

Den integrerte handlingsplanen presenterer fire transformasjonsprosjekter for det funksjonelle området i Polop og La Nucia: 1. Bærekraftig mobilitet i det funksjonelle området, 2. Tilpasning og energieffektivisering av offentlige bygninger i det funksjonelle området, 3.

Gjennom disse prosjektene gis det svar på felles problemer i det funksjonelle området Polop-La Nucia. Noen av de potensielle tiltakene som inngår i prosjektene, er for eksempel utvikling av sykkelveinettet mellom de to byene, rehabilitering av bygninger (Casal Fester – Museu de la Festa) og forbedring av energieffektiviteten i ulike offentlige bygninger. Smart City-delen omfatter digitalisering av Ciutat Esportiva og resten av kommunen for å optimalisere ressursene og forbedre servicen til innbyggerne.

Galleri og 1,5 km zip-line.

En stor investering er utviklingen av La Nucia-Polop Water Heritage Route, der to svært innovative tiltak skiller seg ut, for eksempel det 600 meter lange underjordiske galleriet gjennom undergrunnen i gamlebyen i La Nucia, fra La Favara til Porvilla. Det andre stjerneprosjektet er en zip-line mellom La Nucía og Polop, som skal kombinere kultur- og kulturarvsturisme med aktiv og sportslig turisme. Denne doble zip-linen med to seksjoner på 724 meter vil gi en opplevelse på nesten 1,5 km. På det høyeste punktet vil den ha en bakkeklaring på mer enn 80 meter.

Mål: En mer konkurransedyktig region

La Nucia og Polop de La Marinas felles søknad til EU-fondet med dette store prosjektet er en mulighet til å samarbeide om å utvikle et mer konkurransedyktig område med større evne til å skape velstand, ettersom det vil gi begge kommunene et løft når det gjelder turisme og sysselsetting.

Funksjonelt sportsturismeområde i Alicante-provinsen

For å søke om denne støtten har Polop og La Nucía gått sammen om å opprette det funksjonelle sportsturismeområdet i Alicante-provinsen for å søke om utlysningen «For tildeling av EFRU-støtte til integrerte handlingsplaner for lokale myndigheter, innenfor rammen av BÆREKRAFTIG BYUTVIKLING, under det EUROPEISKE REGIONALE UTVIKLINGSFONDET i programperioden 2021 – 2027». På denne måten møter Polop og La Nucia gjennom dette prosjektet felles utfordringer som: mobilitet, sysselsetting og utvikling av en bærekraftig og konkurransedyktig turisme, og oppnår synergier og bedre resultater enn hver for seg.

Likte du artikkelen? Meld deg på nyhetsbrevet og følg oss på Facebook!

Flere relaterte nyheter